Samsun Şehri

Samsun, Türkiye’nin büyükşehir statüsündeki otuz ilinden biridir. Karadeniz Bölgesi’ndeki Orta Karadeniz Bölümü’nde, Türkiye coğrafyasının en kuzeyinde merkezî bir noktada yer alır.

Şehirde Neler Var ?

Karadenizi’n incisi olan Samsunda öğrencilerimiz için bir çok sosyal aktivite ye sahip turistik alanlar bulunmaktadır.

Samsun, Karadeniz Bölgesi’nin en uzun kıyı şeritlerinden birine sahiptir ve bu şerit Canik’ten 19 Mayıs’a kadar uzanmaktadır. 35 km uzunluğundaki bu kıyı şeridinin %90’lık kısmı ince kumlu ve denize girmeye uygun plajlardan oluşmakta olup yüzme dışında sörf, jet ski, yelken gibi alternatif sporlar da yapılabilmektedir. Samsun’da toplam 39 plaj bulunmakta olup en fazla plaj 19 adet ile Atakum’dadır.

Öğrenci Aktiviteleri

Separated they live in Bookmarksgrove right at the coast of the Semantics, a large language ocean. A small river named Duden flows by their place and supplies it with the necessary regelialia. It is a paradisematic country

Sosyal Hayat

Bookmarksgrove right at the coast of the Semantics, a large language ocean. A small river named Duden flows by their place and supplies it with the necessary regelialia. It is a paradisematic country, in which roasted parts.

Ulaşım

Ulaşım konusunda oldukça konforlu ve gelişmiş bir altyapıya sahip olan Samsun, şehir içi ulaşımının çoğunluğunu Büyükşehir Belediyesi’ne ait halk otobüsleri aracılığı ile sağlıyor. Halk otobüsleri haricinde şehir içinde oldukça gelişmiş ağıyla tramvay ve dolmuş hatları da bulunuyor.

Doğuda 19 Mayıs Stadyumu’ndan, batıda Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ne kadar uzanan gelişmiş tramvay ağı sayesinde, Samsun’un merkez ilçeleri olan Canik, İlkadım ve Atakum arasında tek vasıtayla rahat ve konforlu yolculuk yapma şansı bulunmakta. 

Sizin İçin Seçtiklerimiz

Samsun da belli başlı gezilip görülebilecek yerleri siz değerli öğrencilerimiz için derleyip toparlardık. Mutlaka görmeniz gereken yerleri aşağıda bulunan detaylı bilgilerden ulaşabilirsiniz.

Amisos Tepesi

Şehir merkezine oldukça yakın olan Amisos Tepesi, şehir merkezine araba ile 4 km uzaklıktadır ve şehrin ilk yerleşim merkezi olarak bilinmektedir. Teleferik ile çıkma imkânı bulunan Amisos Tepesinde; Samsun’a kuş bakışı bakabilir ve renkli fotoğraflar çekinebilirsiniz.

Amazon Köyü

Amazon köyü, antik dönemin savaşçı kadınlarının yaşadığı yer olarak bilinmektedir. Yunan mitolojisinde önemli yer tutan Amazon kadınlarının balmumu heykellerini barındırdan bu köyü haftanın her günü saat 09.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Kızılmak Deltası Kuş Cenneti

Kızılırmak’ın denize döküldüğü yerde, Bafra ilçe sınırı içerisinde yer alan Kızılırmak Deltası, 56 bin hektarlık alanıyla, farklı ekolojik habitatların bir arada bulunduğu, 321 türde değişik kuş türüne ev sahipliği yapan, Samsun’un en özel ve heyecan verici yeri.